play_circle_outline On Air

हालचाल

play_circle_outline On Air

हालचाल

भूकम्प आउनुपूर्वको संकेत दिने प्रविधिको विकास गरेको वैज्ञानिकहरुको दाबी

0

असार २१ । आइसल्यान्डका वैज्ञानिकहरुले फाइबर अप्टिक तार सञ्जालको माध्यमबाट भूकम्पीय तरंगहरुको सफलतापूर्वक आँकलन गर्नसक्ने प्रविधिको विकास गरेका छन् ।जसलाई विश्वभर लागू गर्नसकिने वैज्ञानिकरुहरुको दाबी छ ।इन्टरनेट र टेलिभिजन सेवा प्रवाहका लागि प्रयोग गरिने फाइबर अप्टिक तारको सञ्जाल जमिनमा कम्पन भएपछि संवेदनशील हुने र यसले भूकम्प आउने पूर्वसंकेत दिने वैज्ञानिकहरुको भनाइ छ ।
आइसल्यान्डका वैज्ञानिक डा. फिलिप जोसेट नेतृत्वको टोलीले हालै गरेको अनुसन्धानबाट यो प्रविधि पत्ता लागेको हो ।यो प्रविधिमार्फत् पहिलोपटक इन्डोनेसियामा गएको भूकम्पको तरंग पत्ता लागेको जनाइएको छ ।अहिले संवेदनशील स्थानहरुमा जडान गरिने सिस्मोमिटर यन्त्रको सहायताले भूकम्पको मापन गर्ने गरिएको छ । (एजेन्सी)

Share.

Leave A Reply